Zajímavosti o Lotyšsku

Informace o aktuálním dění v Lotyšsku jsou zveřejňovány ve facebookové skupině Česko-lotyšský spolek.


Víte, že...

... vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, kterou známe jako "paní kněžnu" z Babičky Boženy Němcové, byla původem z Lotyšska?

Byla dcerou posledního kuronského vévody Petra Birona a zdědila po něm ratibořické i náchodské panství. Dětství strávila v sídle kuronských vévodů v Jelgavě. Kuronsko tehdy patřilo k významným státním útvarům a kuronští vévodové nakrátko dokonce vlastnili zámořské kolonie Gambii a Tobago.

Ratibořice
Ratibořice

... autor otáčivého hlediště v České Krumlově pocházel z Lotyšska?

Divadelní architekt a scénograf Joan Brehms se narodil v západolotyšské Liepáje v roce 1907. Přijel jako překladatel pro Rudou armádu v roce 1945 do jižních Čech, kde se usídlil na dalších padesát let svého života.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

... během sovětské okupace fandili Lotyši při sledování sportovních přenosů často československému hokejovému týmu?

Československo bylo také okupované, ale mělo aspoň šanci vyhrát nad Sovětským svazem ve sportu, což Lotyšsko nemohlo.

... Lotyši mají více než 1 milion lidových písní, tzv. dain?

Folklorista Krišjānis Barons jich ve 2. polovině 19. století shromáždil asi 218 tisíc, skutečný počet je více než 1,2 milionu. Na každého příslušníka lotyšského národa tedy připadá skoro jedna daina. Lotyši své písně zpívají při různých slavnostech po celý rok. Největší slavností jsou Svátky písní, které se již od roku 1873 konají přibližně každých 5 let a při nichž lidové i umělé písně zpívají mnohatisícové sbory a ještě větší počty diváků.

Skříň s texty lidových písní sesbíraných K. Baronsem
Skříň s texty lidových písní sesbíraných K. Baronsem

... region Latgale na východě Lotyšska je oblastí, kde se setkávají tři hlavní konfesní regiony Evropy?

Lotyši patří k národům, které se v posledních staletích hlásí převážně k luteránskému, tedy protestantskému vyznání. Východní část Lotyšska nazývaná Latgale (česky též Latgalsko) ale patřila v 16.–18. století k polsko-litevskému státu, v důsledku čehož tu dodnes žije polská i litevská národnostní menšina a mnoho obyvatel hlásících se k římským katolíkům. Latgalsko bylo ale také déle než ostatní části Lotyšska součástí Ruské říše, odkud sem proniklo pravoslaví a velmi početné menšiny Rusů a Bělorusů. Je-li masiv Králického sněžníku na pomezí Čech, Moravy a Kladska označován za hydrologickou "střechu Evropy", z níž odtéká voda do Severního, Baltského a Černého moře, pak je Latgalsko "střechou Evropy" v kulturním a religiózním smyslu.

... muž, jehož příběh posloužil jako předloha k filmu Krokodýl Dundee, byl původem z Lotyšska?

Jmenoval se Arvids Blumenfelds a pocházel z městečka Dundaga na západě země. Za 2. světové války musel utéct do Austrálie, kde se začal živit lovem krokodýlů. Podle názvu jeho rodiště mu Australané dali přezdívku "Dundee". V Dundaze byla v roce 1996 odhalena třímetrová socha krokodýla, která tohoto nejslavnějšího místního rodáka připomíná.

Dundaga
Dundaga

... osm měst na území Lotyšska bylo ve středověku členem obchodního spolku Hanza?

Patřila do něj Kuldīga a Ventspils v dnešním Kurzeme, hlavní město Riga, Koknese na řece Daugavě a čtveřice vidzemských měst Cēsis, Valmiera, Straupe a Limbaži. Členy Hanzy byla také estonská města Tallinn, Pärnu, Viljandi a Tartu.

... v Lotyšsku byl v meziválečném období zkonstruován legendární miniaturní fotoaparát Minox?

Sestrojil jej roku 1936 lotyšský Němec, inženýr Walter Zapp (lotyšsky Valters Caps), zaměstnanec firmy VEF (Valsts elektrotehniskā fabrika = Státní elektrotechnická továrna). Fotoaparát využívající film s políčky 8 x 11 mm mohl najednou pojmout až 50 záběrů. Ačkoli se původně vyráběl jako luxusní zboží pro bohatší klientelu, později byl využíván také při střežení objektů nebo kopírování dokumentů. Během 2. světové války jej při špionáži využívaly spojenecké i nacistické tajné služby.

... ještě před druhou světovou válkou bylo Lotyšsko rozlohou největším pobaltským státem?

Patřila mu oblast kolem města Pytalovo (lotyšsky Abrene), kterou během války sovětská moc přičlenila k Rusku. Po získání nezávislosti v roce 1991 Rusko tuto část bývalého lotyšského území nevrátilo. S oblastí kolem Abrene by Lotyšsko dnes bylo větší než Litva, bez ní je o několik stovek čtverečných kilometrů menší.

... osmina celosvětové populace čápů sídlí v Litvě a Lotyšsku?

Odhaduje se, že na světě žije asi 160 tisíc čapích párů a z toho jich v letní sezóně sídlí 13 tisíc na území Litvy a 7 tisíc na území Lotyšska. Čáp je v Pobaltí často používán také v symbolice a heraldice.

... v Lotyšsku se před 1. světovou válkou vyráběly první automobily na území carského Ruska?

V letech 1869-1915 sídlila v Rize továrna RBVZ (Rusko-baltská vagonka - vyrábějící vagóny, ale od roku 1909 také automobily značky Russo-Balt). Konstruktér vozu Andrej Nagel v něm objel bez poruchy celou Evropu a roku 1912 obsadil 9. místo v rallye Monte Carlo. Na tehdejší dobu špičkové automobily (měly např. topení a panoramatická střešní okénka) vyráběné od roku 1909 využívali také na carském dvoře. V letech 1917-22 pokračovala výroba automobilů v Sankt Petěrburgu, kam byla přesunuta z důvodu obav carského Ruska nad ztrátou lotyšského území. Celkem bylo v letech 1909-22 vyrobeno 623 Russo-Baltů, do dnešní doby se však dochovaly jen dva-jeden vlastní moskevské polytechnické muzeum, druhý rižské muzeum motorů.

... nejsevernější vinice na světě se nachází v Lotyšsku?

Našli byste ji v malém městečku Sabile v oblasti Kurzeme na západě země a má rozlohu jen málo přes 1 hektar. Každý rok se tu konají vinařské slavnosti, při nichž můžete místní víno ochutnat. Druhá lotyšská vinice se nachází u města Viesīte na jihu země v oblasti Zemgale.

Vinice v Sabile
Vinice v Sabile

Významné osobnosti spjaté s Lotyšskem

  • Ernst Gideon von Laudon (1717 Tootzen/Ļaudona - 1790 Nový Jičín) – významný rakouský vojevůdce z dob, kdy bylo území dnešního Česka součástí Rakouské monarchie. Narodil se v Lotyšsku poblíž hranice historických zemí Vidzeme a Latgale. Proslavil se v bojích s Prusy i Turky. I v českých zemích se proslavil natolik, že jž za jeho života vznikla pravděpodobně na Liberecku píseň "Generál Laudon jede skrz vesnici".

  • Friedrich Zander (1887 Riga - 1933) - baltský Němec, inženýr a vynálezce. Byl jedním z prvních na světě, kdo se věnoval stavbě raket. Pod jeho vedením byl vyvinut tryskový pohon.

  • Vilhelm Ostwald (1853 Riga - 1932) - baltský Němec, chemik, nositel Nobelovy ceny za vývoj zvláštní metody pro výrobu dusíkového nerostného umělého hnojiva. Objev byl velmi důležitý pro rozvoj zemědělství.

  • Michail Ejzenštejn (1867 Bila Cerkva, dnes Ukrajina - 1920 Berlín, Německo) - lotyšský architekt židovského původu, narozený v Ruském impériu na území dnešní Ukrajiny. Architekt pracující v Rize, v době jejího bouřlivého rozvoje na přelomu 19. a 20. století svými secesními stavbami vtiskl nezaměnitelnou tvář mnoha jejím ulicím i celým čtvrtím.

  • Mark Rothko (1903 Daugavpils - 1970) - malíř a představitel abstraktního expresionismu.

  • Raimonds Pauls (1937 Riga) - hudební skladatel a klavírista, autor řady skladeb zejména populární hudby. Některé z nich s českými texty nazpívali například Karel Černoch, Eva Pilarová, Petra Černocká, Věra Špinarová, Helena Vondráčková či Marie Rottrová.

  • Michail Baryšnikov (1948 Riga) - lotyšský Rus, světoznámý tanečník, choreograf a herec, který v roce 1974 emigroval do USA a v roce 2017 mu na jeho žádost lotyšský parlament udělil lotyšské občanství.

  • Gidons Krēmers (1947 Riga) - houslista a dirigent, v roce 1978 emigroval ze sovětského Lotyšska na Západ. Skvělý interpret řady skladeb od barokní a klasicistní hudby až po díla současných autorů. V roce 1996 založil soubor mladých hudebníků z pobaltských zemí Kremerata Baltica.

  • Elijahu Rips (1948 Riga) – židovský matematik lotyšského původu. V dubnu 1969 se u rižského památníku Svobody pokusil na protest proti sovětské okupaci Československa upálit podobně jako o pár měsíců před ním Jan Palach. Díky pozornosti kolemjdoucích byl jeho záměr zmařen, poté byl však Elijahu Rips zatčen a dva roky držen v psychiatrické léčebně. V 70. letech úspěšně požádal o vystěhování do Izraele.

  • Uljana Semjonovová (1952 Zarasai, Litva) - nejvyšší hráčka košíkové v olympijských dějinách, trojnásobná mistryně světa. V roce 1993 byla jako první žena mimo USA uvedena do Basketbalové síně slávy.

  • Renārs Kaupers (1974 Jelgava) - zpěvák a autor písní, frontman populární lotyšské skupiny Prāta Vētra. Jeho vzdáleným předkem je pravděpodobně filozof Immanuel Kant.

  • Elīna Garanča (1976 Riga) - špičková mezzosopranistka vystupující například ve vídeňské Staatsoper či v Metropolitní opeře v New Yorku.

  • Martins Dukurs (1984 Riga) - skeletonista, čtyřnásobný mistr světa a dvojnásobný držitel olympijské medaile.

  • Māris Štrombergs (1987 Valmiera) - cyklista, závodník BMX a dvojnásobný olympijský vítěz závodu v této disciplíně (2008 jako první vítěz této nové olympijské disciplíny a 2012).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky